09 Eylül 2022
103
ABONE OL

Edirne’nin Tarihi Küçük Camileri

Edirne, Osmanlı’nın ikinci başkenti olması ile bir yönetim merkezi olmanın avantajını günümüzde tarihi değerlere sahip olan yapıları ile gösterir. Devletin politik gücünü göstermek adına inşa edilen camiler de bu tarihi değerler arasında yer alır. İslam’ın sosyal ve manevi hayata etkilerini somut bir hale getiren bu camiler, görkemli ve incelikli bir sanatın izlerini taşır. Edirne camileri, tarihi ve kültürel açıdan oldukça değerli bir konumdadır.

Edirne’nin Tarihi Küçük Camileri

Atik Ali Paşa Camii

Edirne’nin küçük camilerinden biri olan Atik Ali Paşa Camii, onarım bekleyen harap bir halde bulunur. Caminin yapımı ile ilgili önemli kayıtlara ise henüz rastlanamamıştır. Kare bir planı olan Atik Ali Paşa Camii’nin üç tarafında üçer sıra halinde dizili olan 5’er pencere vardır. Bu cami, minaresi yıkılmış, bakımsız bir haldedir.

Ayşe Kadın Camii

Ayşe Kadın Camii, Edirne’deki tarihi küçük camiler arasında yer alır. Bulunduğu mahalleye adını veren Ayşe Kadın Camii, Çelebi Sultan Mehmet’in kızıdır. Bu cami, 1468’de Ayşe Kadın adına yaptırılmıştır. Ayşe Kadın bu cami için Hayrabolu ve Üsküp’ten birçok yer vakfetmiştir. Edirne mimarisinde önemli bir yere sahip olan bu cami için kuzey cephesi hariç tüm cephelerinin aynı planda uygulandığı söylenebilir. Kuzey cephesinde ise camekanla çevrilmiştir.

Beylerbeyi Süleyman Paşa Camii

Süleymaniye Camii olarak bilinen Beylerbeyi Süleyman Paşa Camii, konum olarak Tunca Nehri kıyısındadır. Talat Paşa Mahallesi, Kirişhane Caddesi’nde bulunan bu cami, Bostanpazarı olarak bilinen bu mevkiide yer alır. Beylerbeyi Süleyman Paşa tarafından yaptırılan bu cami kare planlı olup, üzeri ana kubbe ve üç küçük kubbeyle örtülüdür. Edirne’deki önemli camiler arasında bulunan Beylerbeyi Süleyman Paşa Camii’nin kuzey cephesinin doğu ucu ile birleşik olan minaresi yıkılmıştır. Günümüzde son cemaat yerinin üzerinde yer alan örtü yerinde değildir. Fakat 4 sütun başlığı ve üç bölmeli son cemaat yeri günümüzde halen ayaktadır.

Beylerbeyi Camii

1429 yılında Rumeli Beylerbeyi Sinaneddin Yusuf Paşa tarafından yaptırılan Beylerbeyi Camii, I. Murat döneminde inşa edilmiştir. Tek kubbeli bir yapısı olan cami, çokgen planlıdır. Kuzey cephesinde taçkapısı bulunan camiyi, son cemaat yeri örter. Süslemeler dikkate alındığında zengin çizimlere rastlanmasa da kalem işlemeleri süslemelerine rastlanılır.

Gazi Hoca Camii

Gazi Hoca Camii’nin yapım tarihi bilinmemektedir. 15. yüzyılın sonu ve 16. yüzyılın ilk çeyreği arasında  bir tarihte inşa edildiği tahmin edilen Gazi Hoca Camii, kare planlıdır. Tek kubbeli ve tek minareli olan bu caminin taçkapısı, kuzey cephenin doğu ucunda bulunur. Caminin minaresi ise doğu cephesinin kuzey ucuna yanaşık bir şekilde konumlanmıştır. Cami ismini verdiği mahallede bulunur.

0 Yorum

Benzer İçerikler

EDİRNE
Edirne Araç Kiralama
Edirne Araç Kiralama
09.09.2022
77