07 Temmuz 2022
801
ABONE OL

Edirne’nin Neyi Meşhur, Edirne Ne ile Ünlüdür?

Edirne hem tarihi hem de doğal güzellikleriyle ülkemizin önde gelen şehirlerinden biridir. Doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi dokusuyla da açık hava müzesini andıran Edirne, Osmanlı İmparatorluğu’na uzun yıllar başkentlik yapmıştır. Şehrin özellikle Osmanlı Dönemi’nden gelen yapıtlarını gezerken hayranlık duyabilirsiniz.

Edirne’nin Neyi Meşhur, Edirne Ne ile Ünlüdür?

Edirne Marmara Bölgesi’nin Trakya kesiminde yer alan ilimizdir. Ülkemizle Avrupa arasında bağlantı kuran Edirne’nin birçok sembolü bulunmaktadır. Edirne denilince akla gelen ilk simgelerden biri Selimiye Camii’dir. Mimar Sinan’ın eseri olan Selimiye Camii, ihtişamı ve dokusuyla kendine hayran bırakıyor.

Selimiye Camii

Osmanlı mimarisinin başyapıtları arasında yer alan ve Osmanlı mimarisinin en özel eserlerinden biri olan Selimiye Camii, Edirne’nin en meşhur yapıtları arasındadır. II. Selim tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan Selimiye Camii 1568 yılında inşa edilmiştir. Mimar Sinan’ın ‘ustalık eserim’ olarak tanımladığı Selimiye Camii, 8 dayanaklı cami planının kusursuz bir örneğini teşkil ediyor.

Mimarisinin yanı sıra taş, mermer, ahşap sedef ve çini süslemeleriyle de göz alan Selimiye Camii ziyaretçilerini mest eden geniş avlusunda Darül- Hadis, Darül-Sübyan ve Darül-Kura yapıları yer alıyor.

Meriç Köprüsü

Edirne denilince akla gelen yapıtlardan biri de Meriç Köprüsü’dür. Mecidiye Köprüsü olarak da bilinen Meriç Köprüsü, Edirne-Karaağaç yolunda Meriç Nehri üzerinde bulunuyor. Meriç Nehri üzerinde bulunan Meriç Köprüsü, Türkiye ile Yunanistan arasında sınır oluşturur ve Balkanlardaki en büyük akarsu olma özelliğini taşır.

263 metre uzunluğunda ve 13 ayak üzerinde 12 sivri kemeriyle dikkat çeken Meriç Köprüsü, Edirne’ye gelenlerin mutlaka görmesi gereken yapıtların başında yer alıyor.

Karaağaç Tren Garı

1. Abdülhamit döneminde yapılan Karaağaç Tren Garı günümüzde Trakya Üniversitesi Rektörlük Binası olarak hizmet vermeye devam etmektedir. İstanbul Sirkeci Garı referans alınarak yapılan Karaağaç Tren Garı, Mimar Kemalettin Bey tarafından inşa edilmiştir. Bahçesinde vagonun yer aldığı Karaağaç Tren Garı mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Edirne Tava Ciğer

Edirne denilince akla gelenlerden biri olan Edirne tava ciğerinin lezzeti ülkemiz sınırlarını aşmıştır. Şehrin vazgeçilmez lezzetleri arasında bulunan Edirne Tava Ciğeri, Edirne’yi ziyarete geldiğinizde mutlaka tadılması gereken lezzetler arasında yer alıyor.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
1 Ekim 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
30 Eylül 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
29 Eylül 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
28 Eylül 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
27 Eylül 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
26 Eylül 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler