23 Haziran 2022
74
ABONE OL

Edirne İklimi ve Bitki Örtüsü Nasıldır?

Marmara Bölgesi’nin Trakya kısmında yer alan Edirne’nin doğusunda Tekirdağ, Kırklareli ve Çanakkale, güneyinde Ege denizi, kuzeyinde Bulgaristan, batısında Yunanistan yer alır. Kuzeyinde Istıranca dağları, güneyinde Koru Dağları ve Saros Körfezi, batısında Meriç Nehri doğusunda Ergene Ovası bulunur. Edirne topraklarının %80’i tarıma elverişlidir.

Edirne İklimi ve Bitki Örtüsü Nasıldır?

Edirne, karasal iklime sahiptir. Edirne hem Akdeniz ikliminin hem de Orta Avrupa’ya özgü kara ikliminin etkisi altında kalan bir bölgedir. Trakya karasal iklimi olarak adlandırılan bu iklim çeşidi Edirne ve Kırklareli’nde görülmektedir. Trakya karasal ikliminde Anadolu karasal ikliminden farklı olarak daha fazla yağış görülür. Bölge, Ege, Karadeniz ve Marmara denizlerinin etkisi ile yer yer farklı iklim özellikleri gösterebilir.

Edirne toprakları, yılda yaklaşık 20 gün karla örtülüdür. Kışları Akdeniz iklimi etkisini gösterdiğinde ılık ve yağışlı geçerken karasal iklim etkisindeyken oldukça sert ve kar yağışlı geçer. Yazları sıcak ve kuraktır. Bahar dönemi ise yağışlı geçer. Trakya’da bu iklimin etkili olmadığı alanlar Vize ve Demirköy ilçelerinin kıyı kesimleri, Enez ve Keşan ilçelerinin sahilleridir. 

Edirne’nin üretim açısından önemli bir bölgesi olan Ergene Havzası’nda sert kara iklimi hakimdir. Çevresinde dağlar bulunan bu yörenin denizden gelen yumuşatıcı etkilere kapalı olması sert iklim yapısını ortaya koymaktadır.

Yıl içerisinde düzenli olarak yağış alan Edirne’de yıllık yağış miktarı 603,5 mm’dir. Şehrin en çok yağış alan ayları kasım, aralık ve ocak aylarıdır. Turizm sezonunda ise haziran, temmuz ve ağustos aylarında ise toplamda 107,4 mm yağış olmaktadır.

Edirne’nin en önemli akarsularından Meriç, Tunca, Arda ve Ergene nehirleri Mart-Nisan ayında yoğun yağışlarla birlikte maksimum seviyeye ulaşmaktadır.

4lin önemli akarsularından olan Meriç, Tunca, Arda ve Ergene nehirlerinin debileri Mart-Nisan aylarında yoğun yağışlara bağlı olarak maksimum seviyeye ulaşmaktadır. Yaz aylarında da normal debilerini muhafaza etmektedir. Bölgenin en önemli tarım potansiyeli olan çeltik ekim ve sulama zamanlarında nehir debisi en az seviyede yer alır.

Edirne Bitki Örtüsü

Edirne’nin topraklarının yüzde 50’den fazlasında tarım yapılabilmektedir. Topraklarının %14’ü çayır ve meralık alandır. Orman ve fundalık alanı ise %25’tir. Trakya’nın en verimli toprakları Edirne’dedir. Bozkır görünümüne sahip Edirne havzası ormanlarında kızılçam, meşe, karaçam ağaçları ağırlıktadır.

Koru Dağları ve Saros Körfezi arasında kalan kısım makilik olarak adlandırılır. Edirne, nemli ve rüzgarlıdır. Rüzgar ise buharlaşmayı önler. Bu durum, bitki örtüsünün çeşitli olmasını sağlar.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
29 Haziran 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
29 Haziran 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
28 Haziran 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
27 Haziran 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler