07 Ekim 2022
480
ABONE OL

Edirne'de Tarım Ürünleri Nelerdir? Hangi Ürünler Yetişir?

Edirne’de yapılan ekonomik faaliyetler ağırlıklı olarak tarıma dayanır. Çalışan nüfusun %73’ü tarım, avcılık, ormancılık ve balıkçılık gibi işlerle uğraşır. Gayri safi hasılasının %42’si tarımdan elde edilir.

Edirne'de Tarım Ürünleri Nelerdir? Hangi Ürünler Yetişir?

Trakya’nın en verimli toprakları Edirne’de bulunur. Ergene Havzası, bozkır görünümündedir. Meşe, kızılçam ve karaçam ağaçları ormanlarında çoğunluktadır. Koru Dağları ile Saros Körfezi arasında yer alan bölüm makiliktir.

Tarım işleri ile uğraşan kişiler, tarımsal üretim ile çeşitli ihtiyaçlarını karşılar. Bu ihtiyaçlar genel olarak beslenme, giyinme, ekonomik faaliyetler, sağlık ve barınma gibi temel ihtiyaçlardır.

Edirne’de pek çok tarım ürünü yetişir. Ovalarının bereketliliği ve tarla tarımının gelişmişliği ile bilinen Edirne, verimli topraklarında çeşitli tarım ürünlerinin yetişebilmesini sağlar. Sanayi ürünlerinde şekerpancarı ve ayçiçeği, tahılda buğday ön plana çıkar. Meyvecilik faaliyetlerinde sıklıkla karşılaşılan tarım ürünleri ise kavun, karpuz yetiştiriciliği ve bağcılıktır. Son 10 yılda tarım ürünlerinde bir kat artışa rastlanan Edirne’de yetiştirilen başlıca ürünler; susam, pirinç, buğday, fasulye, ayçiçeği, kolza, pırasa, domates, lahana ve patlıcandır. Edirne’de sıkça yetiştirilen meyse ürünleri ise karpuz, üzüm, kavun, elma, erik, armut, kızılcık ve bademdir. Bu ürünler meyvecilikte önemli bir yer tutar. Edirne; modern tarım araçları kullanma, gübreleme ve sulama konusunda önde gelen şehirler arasında yer alır. Peki, Edirne’de en çok hangi tarım ürünleri yetişir?

Edirne’de Hangi Tarım Ürünleri Yetişir?

Edirne’de çeşitli tarım ürünleri yetişir. Oldukça bereketli topraklara sahip olan Edirne, özellikle Türkiye’de en çok yetiştirilen tarım ürünü olan buğdayı oldukça yaygın olarak üretir. Edirne’de Trakya Bölgesi’nde yer alan diğer illerde olduğu gibi şekerpancarı, tütün, buğday ve ayçiçeği yetiştiriciliği yaygın bir şekilde yapılır. Bu tarım ürünlerinin yanı sıra pirinç, mısır ve şerbetçi oyu bölgede yetiştirilen önemli ürünler arasında yer alır.

Edirne’de yetiştirilen diğer tarım ürünleri ise meyvelerden çilek, kestane, kiraz ve üzümdür. Bunların yanında yetiştirilen sebzeler; patates, sarımsak, soğan, patlıcan, domates ve biberden meydana gelir. Edirne’de iklimin el verdiği derecede neredeyse her ürün yetiştirilebilir. Edirne’de yetişen önemli tarım ürünlerinin başında çeltik, ayçiçeği ve buğday gelir.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
2 Nisan 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
1 Nisan 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
31 Mart 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
30 Mart 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
29 Mart 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler