28 Nisan 2022
43
ABONE OL

Aşılar Her Yıl Milyonlarca İnsanın Hayatını Kurtarıyor

Edirne Sağlık Müdürü İshak Yıldırım, aşı uygulamalarının bulaşıcı hastalıklarla mücadelede önemli yere sahip olduğunu bildirdi.

Aşılar Her Yıl Milyonlarca İnsanın Hayatını Kurtarıyor

Yıldırım, 24-30 Nisan Dünya Aşı Haftası dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, aşıların her yıl milyonlarca insanın hayatını kurtaran en önemli sağlık müdahalelerinin başında yer aldığını belirtti.

Türkiye'de 1981'de "Genişletilmiş Bağışıklama Programı" başlatıldığını ve bu kapsamda çocukluk çağı aşılama takviminde 13 hastalığa karşı aşı uygulaması yapıldığını aktaran Yıldırım, "Aşılama takvimini tamamlayan bir çocuk, difteri, boğmaca, tetanoz, çocuk felci, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, suçiçeği ve aşı ile önlenebilen hastalıklarla oluşan karaciğer iltihabı, karaciğer yetmezliği, siroz ve karaciğer kanserinden, yaygın verem hastalığından, menenjitten, zatürreden, orta kulak iltihabından ve tüm bu hastalıklar sonucu oluşabilecek engelli olmaktan, ölümlerden korunmaktadır. Ülkemizdeki tüm çocuklarımıza ve risk grubunda olan erişkinlere aşılar ücretsiz yapılmaktadır." ifadelerini kullandı.

Yıldırım, Kovid-19 salgını sürecinde aşının gücünün bir kez daha ortaya çıktığına dikkati çekti.

İl Sağlık Müdürlüğü olarak vatandaşları aşı konusunda bilgilendirdiklerini ve farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını belirten Yıldırım, "Aşılama ebeveynlerin sorumluluğu, çocukların ise hakkıdır. Çocuklarını aşılatarak hastalıklardan koruyan ve kendileri de aşılanarak başta Kovid-19 olmak üzere çeşitli hastalıklardan korunan tüm ailelerimize ve aşılama çalışmalarında görev yapan sağlık çalışanlarımıza teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum." dedi.

0 Yorum

GEZİ REHBERİ
Edirne Karaağaç Tarihi Tren Garı
NÖBETÇİ ECZANELER
22 Mayıs 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
21 Mayıs 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
20 Mayıs 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
19 Mayıs 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler