31 Aralık 2021
251
ABONE OL

Bozcaada’da 10 Yıldır Alışverişte Naylon Poşet Kullanılmıyor

Çanakkale'nin Bozcaada ilçesinde 10 yıldır naylon poşet kullanılmaması sayesinde çevre kirliliğinin önlenmesine büyük ölçüde katkı sağlandı.

Bozcaada’da 10 Yıldır Alışverişte Naylon Poşet Kullanılmıyor

Gereksiz plastik poşet tüketimini ciddi oranda azaltarak tüketicilerin alışveriş yaparken yanlarında getirebilecekleri malzemelerden faydalanılmasının teşvik edilmesini öngören uygulama, Bozcaada Belediye Meclisinin aldığı kararla 2011'de hayata geçirildi.

Çevre kirliliğinin önlenmesine yönelik çalışma kapsamında market ve pazar alışverişlerinin 10 senedir kese kağıdı, bez torba ve file ile yapıldığı ilçede naylon poşet kesinlikle kullanılmıyor.

Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz, naylon poşet kullanılmamasının ilçenin geleceği için çok önemli uygulama olduğunu söyledi.

Meclisin aldığı karara uygulamaya tüm işletmelerde uyulduğunu, belediye yönetimi 2014'te kendilerine geçince bunu sürdürdüklerini belirten Yılmaz, "Kontrollerimiz devam ediyor. Bu konuda ilçe esnafımızın çok büyük duyarlılığı var. Bozcaada gibi özel bir yerde çevre duyarlılığı çok çıkan bir konu. Yalnızca bugüne ait değil torunlarımıza bırakacağımız bir miras söz konusu. Biz çevreyi miras olarak görüyoruz." dedi.

İlçedeki uygulamanın, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca alışverişlerde poşetlerden ücret alınmasının yürürlüğe konulmasından yıllar önce başlatıldığını dile getiren Yılmaz, Bozcaada'da geri dönüştürülebilenler dahil asla naylon poşet kullanılmadığını ifade etti.

Sadece Kağıt, Karton ve Bez Torbalar Kullanılıyor

Yalnızca kağıt, karton ve bez torbalarla alışveriş yapıldığını aktaran Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Halkımız uyum sağladı, esnafımız da çok dikkat ediyor. Adaya gelen misafirlerimizde de bunu görmek çok mutluluk verici. Gerçekten onlar da çok kısa sürede buna adapte oluyor. Bozcaada gibi doğal güzellikleriyle, bakir yapısıyla önemli bir yerde böyle bir uygulamanın 10 yıldır devam ediyor olması çok önemli ama bu yeterli değil. Bununla ilgili olarak yapacak çok şey var. Belki ilerleyen dönemde özellikle plastik tek kullanımlık bardakların ve plastik şu şişelerinin de kullanımının yasaklanabileceğini düşünüyorum. Çünkü bunlar doğa tarafından çok uzun yıllar geri dönüştürülemeyen ya da yok edilemeyen malzemeler. Naylon poşet yasağına ek olarak önümüzdeki günlerde cam şişe uygulamasına geçilmesi gibi ya da tek kullanımlık plastik bardakların da adada kullanımının yasaklanması gibi birçok yenilik hayata geçirilebilir."

 

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
7 Aralık 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
6 Aralık 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
5 Aralık 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
4 Aralık 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
3 Aralık 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

ÇANAKKALE
Çanakkale'de Orman Yangını
ÇANAKKALE
Assos’taki Aristo Heykeli Yenilendi