26 Aralık 2022
225
ABONE OL

Zencefil Limon Çayının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Zencefil limon çayı özellikle soğuk kış günlerinde her yaştan insanın tükettiği bitki çayı çeşitlerinden biridir. Besin değerleri açısından insan vücudu için oldukça yararlı olan taze zencefil ve C vitamini deposu olan limon ile hazırlanan zencefil limon çayı faydaları ile vücut direncinin artmasına destek olur. Eşsiz kokusu ve şifası ile öne çıkan zencefil limon çayı ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Zencefil Limon Çayının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Zencefilgiller familyasından olan zencefil, tropik ve yarı tropik iklim koşullarında yetiştirilen bir sebzedir. Ekim ayı civarında hasat edilmeye hazır hale gelen zencefil besin değerleri açısından insan sağlığına pek çok fayda sağlar. Ayrıca limon ile kombin edilerek tüketildiğinde faydalarını da artırır. Peki, zencefil limon çayının faydaları nelerdir?

Zencefil Limon Çayı Faydaları Nelerdir?

Taze zencefil limon çayı, acı bir tada sahip zencefilin tüketilmesini pratik hale getiren bir bitki çayıdır. Vücudumuza dost olan zencefilli limon çayı; vücuttaki yağ oranının dengelenmesinden midede oluşan rahatsızlıklara karşı direnç sağlamasına kadar vücudumuz için pek çok açıdan fayda sağlar. “Zencefil limon çayı neye iyi gelir” sorusundan yola çıkarak zencefil ile limon gibi iki şifalı bitkinin vücut için sağladığı faydaları şöyle sıralayabiliriz:

- Zencefil limon bitki çayı, kas yorgunluklarının giderilmesinde etkilidir.

- Özellikle kış aylarında oluşan solunum yolu iltihaplanmalarının tedavisinde sıklıkla yararlanılan bitki çayı çeşitleri arasında yer alır.

- Zencefilli limon çayı, düzenli tüketildiğinde hazımsızlık ve şişkinlik gibi çeşitli mide rahatsızlıklarını gidermektedir.

- Mide bulantısını giderme özelliğine sahiptir.

- Vücut ısısını arttırarak toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

- Vücuttaki yağ oranının dengelenmesine yardımcı olan zencefil limon çayını gönül rahatlığı ile beslenme planınıza dahil edebilirsiniz.

- Kolesterolün dengelenmesini sağlar. Kötü kolesterolün düşürülmesinde etkilidir.

- Bağırsakların çalışmasına destek olan zencefil limon çayı, kilo alımının önüne geçmektedir.

- Eklem ağrılarını giderme özelliğine sahiptir.

- Gıda zehirlenmelerinde kullanılarak kişiyi rahatlatma özelliğine sahiptir.

- Vücuttaki kronik ağrıları azaltıcı etkiye sahip olan zencefilli limon çayı, baş dönmesi sorununun giderilmesinde de etkilidir.

- Yumurtalık ve kolon kanseri gibi hastalıklarda zararlı hücrelerin büyümesini ve çoğalmasını engeller.

Zencefil Limon Çayı Tarifi ile İçinizi Isıtın

Antibiyotik etkiye sahip olan zencefil limon çayı, kış günlerinde üşümenizin önüne geçerek vücudunuzu hastalıklardan koruyucu etkiye sahiptir. Sizin için hazırladığımız zencefil limon çayı tarifi ile kış aylarında vücut direncinizi arttırarak içinizi ısıtabilirsiniz.

- Taze zencefil iyice yıkandıktan sonra kabukları soyulur. Daha sonra ince ince dilimlenerek veya rendelenerek frenchpresse koyulur.

- Limonu yıkayıp kabuklu bir biçimde bir dilim olarak frenchpresse ekleyebilirsiniz.

- Daha sonra ocakta kaynattığınız suyu, bir süre bekledikten sonra frenchpresse ilave edin. Suyun bir süre dinlendirilmesinin sebebi, kaynamış su ile zencefil demlendiğinde zencefilin sahip olduğu vitamin ve minerallerde kayıp olabilir.

- Şifa deposu çayınızı tatlandırmak için bal ilave ederek içebilirsiniz.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
2 Nisan 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
1 Nisan 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
31 Mart 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
30 Mart 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
29 Mart 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

BİLGİ KÖŞESİ
Yogaya Başlamak İçin 6 Neden
BİLGİ KÖŞESİ
Kendini İyi Hissetmenin Yolları