23 Kasım 2022
164
ABONE OL

Tarçınlı Suyun Faydaları Nelerdir? Tarçınlı Su Nasıl Tüketilmeli?

Tarçın, defnegiller familyasında bulunan şifalı bitkiler arasında yer alır. Eski zamanlarda sağlık için tüketilen tarçın, düzenli olarak suyun içine atılarak tüketildiğinde kilo vermenize yardımcı olur. Tarçınlu su, son günlerde kilo vermek veya kilo kontrolü sağlamak isteyen kişiler tarafından tüketilmektedir. Tarçınlı su içerek zayıflamak, günümüzde popüler diyet türleri arasında yer alır. Aroması ve kokusu ile öne çıkan tarçınlı su, kimileri tarafından sevilirken kimilerinin ise zor tükettiği içeceklerden biridir. Peki tarçınlı suyun faydaları nelerdir, tarçınlı su nasıl tüketilmeli, günde ne kadar içilmelidir?

Tarçınlı Suyun Faydaları Nelerdir? Tarçınlı Su Nasıl Tüketilmeli?

Tarçınlı Suyun Faydaları Nelerdir?

Tarçının anavatanı Güney ve Güneydoğu Asya’dır. Toz veya çubuk olarak iki türde tüketilir. Toz tarçın, mutfaklarda baharat olarak kullanılmaktadır. Kabuk tarçın ise günümüzde sıklıkla kilo vermek isteyenlerin tercih ettiği bir gıdadır. “Tarçınlı su ne işe yarar, tarçınlı su zayıflatır mı” gibi sorular, pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Düzenli olarak tüketilen tarçınlı su, insan vücudu için farklı faydalar sağlar. Tarçınlı suyun faydalarını sizler için araştırdık.

Tarçınlı su, düzenli aralıklarla tüketildiğinde yağların kiloya dönüşmesini engelleyerek kilo kontrolünü kolaylaştırır.

Vücuttaki yağ yakma işlemini kolaylaştırır.

Metabolizmanın çalışmasını hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur.

Vücuttaki insülin direncini artırması sebebiyle diyabet hastalarının kullanabileceği içecekler arasında yer alır.

Tarçın antibakteriyel özellikleri sayesinde sindirimi kolaylaştırarak bakterilerin vücuttan atılmasını sağlar.

Düzenli tüketilmesi halinde hafızayı güçlendirerek Alzheimer riskini düşürür.

Baş ağrısı, migren ve sinüzit ağrılarının giderilmesine destek olur.

Tarçınlı su, regl döneminden 1 hafta önce içilmeye başlanırsa adet ağrılarını hafifletir.

Ciltteki gözeneklerin sıkılaşmasını sağlayarak sivilce, siyah nokta gibi cilt sorunlarının ortadan kaldırılmasında etkilidir.

Tarçınlı su, gargara yapıldığında diş ve diş eti rahatsızlıklarını giderme etkisine sahiptir.

Tarçınlı Su Nasıl Tüketilmeli?

Tarçınlı su içerek zayıflamak isteyenlerin merak ettiği konulardan biri de “Tarçınlı su günde ne kadar içilmeli” sorusudur. Tarçının faydalarından yararlanmak ve kilo vermek için günde 1 su bardağı tarçınlı su içmeniz yeterli olacaktır.

Tarçınlı suyun faydalarından yararlanmak için en fazla 15 gün boyunca kullanmalısınız. Ardından 1 hafta, 10 gün ara vererek yeniden başlayabilirsiniz. Tansiyon rahatsızlığınız bulunuyorsa kullanmanız önerilmemektedir.

Tarçınlı Su Nasıl Yapılır?

Tarçınlı suyu, günlük olarak hazırlamanız yararlı olacaktır. Tarçınlı suyun tüketimini kolaylaştırmak için içerisine 1 dilim limon da ekleyebilirsiniz. Toz tarçın ve çubuk tarçın ile hazırlayabileceğiniz tarçınlı su tarifi ile kilo vermenizi hızlandırabilirsiniz.

Bir tencerenin içerisine 1 su bardağı içme suyu ekleyerek kaynatın. Kaynayan suyun altını kapatarak içerisine 1 çay kaşığı toz tarçın veya 1 adet çubuk tarçın ekleyerek demlenmesi için bekleyin. Hazırladığınız tarçınlı suyu sabah aç karnına tüketebilirsiniz.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
8 Şubat 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
7 Şubat 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
6 Şubat 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
5 Şubat 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
4 Şubat 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

BİLGİ KÖŞESİ
Evinizi Yenilemenin Maliyetsiz Yolları