06 Eylül 2022
474
ABONE OL

Süresi Biten Ehliyet Nasıl Yenilenir?

Süresi biten ehliyeti yenilemek için birtakım işlemler yapılması gerekir. Bu işlemlere, internet üzerinden, mobil uygulamadan ve Alo 199 Çağrı Merkezi’nden randevu oluşturularak başlanmaktadır. Bunların yanı sıra araştırılması gereken konular arasında; ehliyet değiştirme ücreti, ehliyet yenileme için gerekli belgeler, harç ödemeleri, ehliyet değiştirme son tarih, yeni ehliyetlerin teslimi, sağlık raporu, ehliyet yenileme randevu ve geçici ehliyet bulunur.

Süresi Biten Ehliyet Nasıl Yenilenir?

2022 yılında ehliyet yenileme için randevu oluşturduktan sonra sürücü belgesini yenileme işlemi için gereken belgelerle birlikte nüfus müdürlüklerinden tamamlanır.

Ehliyet Yenilemek İçin Son Tarih Nedir?

Eski ehliyetlerin yeni olanları ile değiştirilmesi ile ilgili İçişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen karar, 1 Ocak 2016 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Eski tip sürücü belgelerinin yenileme işlemi için ise son tarih 31 Aralık 2022 olarak belirlenmiştir.

Ehliyet Yenileme Ücreti 2022’de Ne Kadardır?

Ehliyetlerini yenilemek isteyenlerin, kaybedenlerin ya da çaldıranların ödeyecekleri ücret 225 + 45 Türk lirasıdır. 2022’de ehliyetini yenilemek isteyenlerin ödeyecekleri ücret değerli kağıt bedeli 13 Türk lirasıdır. Vakıf payı ise 2 TL’dir.

Ehliyet Yenilemek İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ehliyet yenilemek için gerekli birtakım belgeler vardır. Bu belgeler aşağıdaki gibidir.

Kimlik Belgesi

Sürücü Sağlık Raporu

Sürücü belgesi, vakıf payı, değerli kağıt ve harç bedeli

1 adet biyometrik fotoğraf

Adli Sicil Belgesi

Ehliyet Yenileme Randevusu Nasıl Alınır?

Ehliyet yenileme işlemleri, yetkili kurumlara başvurularak yapılmaktadır. Yetkili kurumlar ise nüfus müdürlükleridir. Başvuruları istediğiniz nüfus müdürlüğünde yapabilirsiniz. Bu sebeple randevularda boşluk bulamadığınız takdirde müsait bir nüfus müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz. Aynı zamanda ehliyet yenilemek için randevular hem internetten hem de Alo 199 nüfus müdürlüğü destek hattından gerçekleştirilebilir.

Ehliyet Ne Zaman Teslim Edilir?

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından çıkarılan ehliyetler, PTT’ye teslim edilir. Başvuruda bulunan kişilerin ehliyetleri adreslerine gönderilir. Başvuruda bulunan kişilerin ehliyetleri ellerine ulaşana kadar kişiler, nüfus müdürlüklerinden veya e devlet üzerinden alınan geçici sürücü belgesi ile araç kullanabilir. Yeni ehliyetin elinize geçme süresi değişiklik gösterse de genel olarak 7 gün ile 15 gün arasında elinize ulaşır.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
3 Ekim 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
2 Ekim 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
1 Ekim 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
30 Eylül 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
29 Eylül 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
28 Eylül 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

BİLGİ KÖŞESİ
Hünnap Nedir? Faydaları Nelerdir?
BİLGİ KÖŞESİ
Dijital Demans Nedir? Belirtileri Nelerdir?
BİLGİ KÖŞESİ
Marmara Depremi Felaketinin 24. Yıl Dönümü
BİLGİ KÖŞESİ
Temel Kamp Malzemeleri Nelerdir?