20 Eylül 2022
61
ABONE OL

Pasaport Nasıl Çıkarılır? Pasaport İçin Gerekli Belgeler

Ülkemizin dışında çeşitli ülkelere gidip farklı kültürleri keşfetmek için atılması gereken ilk adım pasaport çıkarmaktır. Pasaport başvuru yaparak işe başlayabilirsiniz. İlk defa pasaport çıkaracak olanlar veya pasaportunu yeniletecek olanlar için farklı işlemler uygulanır.

Pasaport Nasıl Çıkarılır? Pasaport İçin Gerekli Belgeler

Dünya ülkelerini gezmek isteyenler için yetkili kuruluş tarafından verilen uluslararası geçerliliği olan belgeye pasaport denir. Pasaport, resmi bir kimlik belgesidir. Kişinin biyometrik fotoğrafının ve kimlik bilgilerinin yer aldığı, bir nevi nüfus cüzdanı olan pasaport; alınan vizelerden ziyaret edilen ülkelere kadar pek çok önemli bilginin kaydının tutulduğu belgedir. 5682 sayılı Pasaport Kanunu’nun 12. maddesi dikkate alındığında T.C. Vatandaşlarının alabildiği dört pasaport çeşidi bulunur. Bu pasaport türleri aşağıdaki gibidir.

Pembe Pasaport (Geçici Pasaport)

Siyah Pasaport (Diplomatik Pasaport)

Gri Pasaport (Hizmet Damgalı Pasaport)

Yeşil Pasaport (Hususi Damgalı Pasaport)

Bordo Pasaport (Umuma Mahsus Pasaport)

Umuma Mahsus Pasaport, pasaport müracaatında bulunan her vatandaşa verilir. Bordo Pasaport dışında diğer pasaportlar için başvuranlar, belli kriterlere uygun olmalıdır. Peki, pasaport başvurusunu nasıl gerçekleştirilir, pasaport nasıl alınır?

Pasaport Nasıl Çıkarılır?

Pasaport, ülkenizin dışına çıkarak yeni yerler keşfetmek, farklı kültürleri selamlamak ve kendi kültürünü farklı yerlere taşımak için gereklidir. Pasaport almak için gerekenler, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinden alınan pasaport randevusu ile hazırlanmaya başlar. Nüfus müdürlüğünün internet sitesinde bulunan T.C. kimlik numarası, isim, soyisim, telefon numarası ve doğum tarihi gibi bilgilerinizi doldurabileceğiniz bir form yardımı ile pasaport randevusu alınabilir. Belirli saat ve tarihte pasaport randevunuza gitmeden önce gerekli evrakları hazırlamanız gerekir. Peki, pasaport için gerekli evraklar nelerdir?

Pasaport İçin Gerekli Belgeler

Pasaport için gerekli belgeler, pasaport başvurusu için nüfus müdürlüğüne gitmeden önce eksiksiz bir şekilde hazırlanmalıdır. Bordo Pasaport için gerekli belgeler aşağıda verilmiştir.

Kimlik belgesi veya nüfus cüzdanı

Son 6 al içerisinde çekilmiş olan biyometrik fotoğraf

Pasaport harcının ve defter bedelinin ödenmiş olduğunu gösteren dekont

Varsa eski pasaport

Öğrenciler için öğrenci belgesi

Reşit olmayan ya da kısıtlı olmayan kişilerin yasal temsilcilerinin başvuru merkezinde olmamaları durumunda muvafakat belgesi

0 Yorum

Benzer İçerikler

BİLGİ KÖŞESİ
Süresi Biten Ehliyet Nasıl Yenilenir?
BİLGİ KÖŞESİ
Ev Dekorasyon Trendleri
Ev Dekorasyon Trendleri
20.09.2022
385