14 Kasım 2022
139
ABONE OL

Kış Meyve ve Sebzeleri Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

Mevsimlerin değişmesiyle mutfaklarımızdaki meyve ve sebzeler de değişmektedir. Mevsiminde yetişen meyve ve sebzeler, sağlıklı ve dengeli beslenme açısından son derece önemlidir. Kış aylarına girdiğimiz bu günlerde, yaz aylarında güneş ışığının köklerine kadar ulaştığı meyve ve sebzeleri tüketerek bağışıklık sisteminizi daha güçlü kılabilirsiniz. “Kış meyve ve sebzeleri nelerdir, nasıl tüketilmeli” gibi soruların cevaplarını içeriğimizin devamında bulabilirsiniz.

Kış Meyve ve Sebzeleri Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

Kış Meyve ve Sebzeleri Nelerdir?

Mevsiminde tüketilen meyve ve sebzeler, lezzet ve aroma bakımından oldukça zengindir. Zamanında yetişip mutfaklarımıza gelen meyve ve sebzeler, lezzeti ve aromasının yanı sıra vitamin ve mineral açısından da önemli birer kaynaktır. Değişen hava koşullarına vücudumuzu adapte edebilmek için kış aylarında kış meyve ve sebzeleri tüketmemiz yararlı olacaktır. Kış aylarında vitamin ve mineral kaynağı olan meyve ve sebzelerini sizler için araştırdık.

Brokoli: Önemli bir A vitamini kaynağı olan brokoli, potasyumdan ve folik asit açısından da zengin bir sebzedir. Mevsiminde tüketilen brokoli, mide ve yemek borusu kanseri riskini en aza indirir.

Havuç: Havuç, zengin besin içeriği kış aylarında vücudunuzun ihtiyaç duyduğu enerjinin birçoğunu karşılayan kış sebzelerinden biridir. Lif açısından da zengin olan havucu çiğ tüketmeniz yararlı olacaktır.

Kabak: Güçlü bir potasyum kaynağı olan kabak, kış aylarında birçok kişinin severek tükettiği gıdalar arasında yer alır. Sağlıklı bir kişi, mevsiminde, yeteri kadar kabak tükettiği takdirde vücudunun ihtiyaç duyduğu folik asidin birçoğunu karşılayabilir.

Turp: Kış aylarında önemli bir potasyum kaynağı olan turp, içeriğinde bulunan E, A, C, B6, K gibi vitaminler ile vücudunuz için birçok fayda sağlar.

Ayva: Kış aylarında birçok kişinin severek tükettiği meyve çeşitlerinden olan ayva, içeriğindeki vitaminler ve tuz sayesinde vücut direncinizi artırmaktadır.

Turunçgiller: Portakal, mandalina, greyfurt gibi meyveleri içinde barındıran turunçgiller, güçlü birer C vitamini kaynağıdır.

Elma: Elma, içeriğindeki yüksek lif oranı ile sindirim sistemini düzenleyici etkiye sahiptir. Aynı zamanda yüksek oranda A ve C vitamini barındıran elma, bağışıklık sistemi üzerinde de etkilidir.

Nar: Önemli bir folik asit kaynağı olan nar, içeriğinde bulunan fosfor, magnezyum ve A vitamini ile bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de etkilidir.

Kış Meyve ve Sebzeleri Nasıl Tüketilir?

Vitamin ve mineral açısından zengin olan kış meyve ve sebzeleri, soğuk kış günlerinde vücut direncinin artmasına destek sağlar. Peki vücudumuza farklı faydalar sağlayan bu meyve, sebzeler nasıl tüketilmeli?

Kış aylarında vücudumuz için pek çok fayda sağlayan brokoli gibi sebzelerin az pişirilerek tüketilmesi önemlidir. İçeriğindeki vitaminlerden en iyi şekilde yararlanmak için haşlayıp limonlayarak tüketebilirsiniz. Ayrıca brokoliyi haşladığınız suyu, içebilirsiniz. Haşlayıp afiyetle tüketebileceğiniz bir diğer kış sebzesi ise kabaktır. Haşlayarak tükettiğinizde güçlü bir antioksidan görevi gören kabağı, yemek olarak da tüketebilirsiniz. Havuç ise çiğ tüketebileceğiniz kış sebzelerinden biridir.

İçeriğindeki vitaminler ile vücudunuzun direncini artıran ayva, turunçgiller, nar, elma gibi  kış meyvelerini ise çiğ olarak tüketebileceğiniz gibi sıkarak meyve suyu olarak da

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
8 Şubat 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
7 Şubat 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
6 Şubat 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
5 Şubat 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
4 Şubat 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

BİLGİ KÖŞESİ
Evinizi Yenilemenin Maliyetsiz Yolları