21 Kasım 2022
135
ABONE OL

Kestane Balı Faydaları Nelerdir? Kestane Balı Neye İyi Gelir?

Zengin içeriği ile birçok derde şifa olan kestane balı, arıların kestane ağacı çiçeklerinden topladıkları özler ile üretilen bal çeşididir. Diğer bal çeşitleri ile kıyaslandığında daha koyu kıvama sahip olan bu bal, zengin içeriği sayesinde pek çok derde şifa olur. Keskin bir aromaya sahip olan doğal kestane balını tattığınızda kestane aromasını alırsınız. Kestane balı özellikleri ve içeriği sayesinde düzenli olarak tüketebileceğiniz bir gıdadır. Kestane balı hakkında merak ettiğiniz her şeyi, içeriğimizin devamında bulabilirsiniz.

Kestane Balı Faydaları Nelerdir? Kestane Balı Neye İyi Gelir?

Kestane Balı Özellikleri Nedir?

Diğer bal çeşitleri ile kıyaslandığında daha koyu kıvama sahip olan kestane balı, çiçek ballarından daha buruk bir lezzete sahiptir. Diğer ballar ile kıyaslandığında içeriğinde 2 kat daha fazla demir bulunduran doğal kestane balı, kendinizi bitkin hissettiğinizde tüketebileceğiniz bir gıdadır.

Halk arasında deli bal veya acı bal olarak da anılan kestane balı, kendine özgü aroması sayesinde diğer ballardan kolayca ayırt edilebilir. Doğal antiseptik özelliklere sahip olan bu bal, düzenli tüketildiği takdirde bağışıklık sistemini güçlendirerek idrar kesesinde oluşan enfeksiyonların giderilmesinde etkilidir. Zengin besin içeriği ile öne çıkan kestane balı, insan vücudu için farklı açılardan birçok fayda sağlar.

Kestane Balı Faydaları Nelerdir?

Aroması ve kıvamı ile kendini belli eden kestane balı, insan vücudu için tam anlamıyla bir şifa kaynağıdır. Peki, kestane balı faydaları nelerdir?

Mikrop öldürücü etkisiyle öne çıkan kestane balı, bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir.

Düzenli olarak tüketilmesi halinde vücut direncinin artmasını sağlayarak özellikle kış aylarında hastalıklara karşı vücudunuzu korur.

Güçlü bir antioksidan olan kestane balı, hücreleri yenileyerek vücudunuzun temizlenmesine yardımcı olur.

İçeriğinde bulunan besin maddeleri ile kestane balı, kansere karşı koruyucu etkiye sahip olduğu bilinir.

Kestane balı, antiseptik özelliği sayesinde ağız veya damakta oluşan yaraların giderilmesinde etkilidir.

Sindirim sisteminin çalışmasına destek olarak yiyeceklerin daha iyi hazmedilmesini sağlar. Bağırsaklardaki su miktarını dengeleyerek kabız olmanızın önüne geçer.

Kestane balının kan şekerini düzenleyici özelliği bulunur. Bu nedenle diyet yapan kişilerin çabuk acıkmasının önüne geçer.

Kestane ağaçları ile ünlü Zonguldak ve çevresinde en iyi kestane balı lezzetini bulabilirsiniz. Haziran ve temmuz aylarında kovanlardan elde edilen kestane balları, lezzeti ile birçok derde şifa olur.

Kestane Balı Neye İyi Gelir?

İnsan vücudu için şifa kaynağı olan kestane balının akciğer rahatsızlıklarını tedavi edici özelliği bulunur. Aynı zamanda boğazda veya idrar yollarında oluşan enfeksiyonları giderme özelliğine de sahiptir. Kestane balı, kemiklerdeki zedelenmeler üzerinde iyileştirici etkiye sahiptir.

Basur rahatsızlığına da iyi geldiği bilinen kestane balını, maske biçiminde cildinize sürdüğünüzde ciltteki sivilcelerin ve siyah noktaların giderilmesinde de etkilidir. Ayrıca hoş bir kokuya sahip olan kestane balı, ağız kokusunu giderme özelliğine de sahiptir.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
8 Şubat 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
7 Şubat 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
6 Şubat 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
5 Şubat 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
4 Şubat 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

BİLGİ KÖŞESİ
Evinizi Yenilemenin Maliyetsiz Yolları