27 Eylül 2022
115
ABONE OL

Bordo Pasaport (Umuma Mahsus Pasaport) Nedir Nasıl Çıkarılır?

Bordo pasaport, kimlikle yolculuk yapılamayan ülkelere gitmek için vatandaşların alması gereken belgedir. Farklı ülkelere yolculuk yapmadan önce pasaport işlemlerinin halledilmesi gerekir. Peki, bordo pasaport nedir, bordo pasaport nasıl alınır?

Bordo Pasaport (Umuma Mahsus Pasaport) Nedir Nasıl Çıkarılır?

Bordo Pasaport (Umuma Mahsus Pasaport) Nedir?

Bordo pasaport, herhangi bir kanun koşuluna bağlı olmayanların, bir diğer deyişle sade vatandaşların alabildiği pasaport türüdür. Aynı zamanda umuma mahsus pasaport da denir. Genellikle herkes tarafından bilinen bordo pasaport ismi, diğer pasaport türlerindeki gibi kapak renginden gelir.

Bordo Pasaport Kime Verilir?

Türkiye Cumhuriyeti’nde genel olarak pasaport türleri, pasaportun verildiği kişiye göre tanımlanır. Bu sebeple tanımda belirtilen bordo pasaport tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alabildiği pasaport türüdür. Ancak yeşik, siyah ve gri pasaport alabilme şartlarının yerine getirilmesi ile vizesiz bir şekilde daha fazla ülkeye giriş yapabilme hakkına sahip olma imkanınız artar. Dolayısıyla bordo pasaportu tercih etmeye gerek kalmaz. Bordo pasaport, uluslararası dolaşım yeteneği en sınırlı pasaport türüdür.

Bordo Pasaport Nasıl Alınır?

Bordo pasaport için gerekli evraklar, farklı pasaport türleri ile karşılaştırıldığında daha azdır. Bu sebeple bordo pasaporta sahip olmak diğer pasaport türleirni alabilmekten daha kolaydır. Bordo pasaportu almak için ilk olarak yapılması gereken şey, istenen belgeleri eksiksiz bir şekilde hazır hale getirmektedir. Bordo pasaport için aşağıdaki belgeleri hazırlamanız gerekir.

Kimlik

2 adet biyometrik fotoğraf

Sisteme kayıtlı parmak izi

Pasaport harcının ödendiğine dair dekont

Pasaport başvurusuna gitmeden önce karar vermeniz gereken bazı unsurlar vardır. Örneğin; pasaportunuzun kaç yıllık olacağına karar vermeniz gerekir. Çünkü başvuru yaparken sorulan sorular arasında pasaportunuzun kaç yıllık olmasını istediğiniz vardır. Bunun yanı sıra harç ücretleri de pasaport yıllarına göre değişir. Kaç yıllık pasaport istiyorsanız o yılın harç ücretini ödemeniz yeterlidir.

Bordo pasaport süreleri, minimum bir yıldan başlayarak maksimum 10 yıla kadar süre ile sınırlandırılır. Pasaport yıllarına göre yatırılan para değişir. Bu işlemi gerçekleştirmek için pasaport randevusu almanız gerekir. Pasaport için sizden istenen belgeleri hazırladıktan sonra pasaport başvuru işlemlerinizi başlatmış olursunuz.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
27 Kasım 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
26 Kasım 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
25 Kasım 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
KÜLTÜR SANAT
Fransız Edebiyatının En İyi Romanları
NÖBETÇİ ECZANELER
24 Kasım 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

BİLGİ KÖŞESİ
Çiğ Kuruyemişin Faydaları Nelerdir?
BİLGİ KÖŞESİ
Kuruyemiş Tüketmeniz için 8 Neden
BİLGİ KÖŞESİ
Tütsü Çeşitleri
Tütsü Çeşitleri
27.09.2022
66