08 Aralık 2021
573
ABONE OL

Edirne Ali Paşa Çarşısı Nerede? Nasıl Gidilir?

Edirne coğrafi konumu ve tarihi yapısı ile zaman meydan okuyan pek çok güzelliğe ev sahipliği yapıyor. Tarihi yapıların korunduğu ve hala aktif olarak kullanıldığı kentte alışveriş için farklı seçenekler sunuluyor. Günümüzde sıklıkla ziyaret edilen ve geniş bir pazara sahip olan Edirne Ali Paşa Çarşısı da bunlardan biri. Yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgisini çeken Ali Paşa Çarşısı bölgede Edirne Çarşısı adıyla anılıyor. Bu çarşı 1569 yıllında Kanuni Sultan Süleyman zamanında Sadrazamlık yapan Hersekli Semiz Ali Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmış bir yapıyı günümüze taşıyor. 

Edirne Ali Paşa Çarşısı Nerede? Nasıl Gidilir?

Yıllara meydan okuyan yapısı, sağlamlığı ve ihtişamı ile dikkat çeken çarşıda bölgeye özgü yöresel ürünleri görebilirsiniz. Bunun yanı sıra günümüze uygun eşyalar, hediyelik ürünler ve daha pek çok güzellik Ali Paşa Çarşısı’nın içerisinde yer alıyor.

Ali Paşa Çarşısı uzunluk olarak yaklaşık 300 metre civarında. İçeride 110 dükkâna ev sahipliği yapan bu çarşı dışarıda bulunan dükkanlarla birlikte 300’e ulaşıyor. 1997 yıllında yapılan onarımın ardından Ali Paşa Çarşısı’ndaki dükkanlara bölgede kiraya verilmiştir. Yerel halkın hem esnaf hem de ziyaretçi olarak tercih ettiği bir mekan olan çarşıda aradığınız pek çok ürünü bulabilirsiniz. Hediyelik eşya alışverişi ve tarihi yapıyı ziyaret amacıyla Ali Paşa Çarşısı her gün ziyaretçilerle dolup taşıyor.

Ali Paşa Çarşısı, Edirne kent merkezine bağlı olan Mithat Paşa Mahallesi’nde yer alıyor. Saraçlar caddesinde bulunan bu çarşıya kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Ali Paşa Çarşısı merkezi bir konumda yer aldığı için yürüyerek de ulaşmanız mümkün. Şehrin herhangi bir noktasından dolmuşa bindiğinizde bu çarşıya gelmek istediğinizi belirterek tarihi binanın önünde inebilirsiniz.

Edirne Ali Paşa Çarşısı Her Zaman Açık Mı?

Edirne’ye gezi ve ziyaret amacıyla gidenlerin pek çoğu bölge ile ilgili şartları önceden öğrenmeyi istiyor. Özellikle Ali Paşa Çarşısı bölgenin simgesi haline geldiği için hediyelik eşyalar için burası tercih ediliyor. Edirne’nin meşhur çarşısı her gün hizmet verdiği için dilediğiniz zaman ziyarete ve alışverişe gelebilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken nokta çarşının açılış ve kapanış saatleri. Ali Paşa Çarşısı her gün sabah 08:00- 20:00 saatleri arasında açık oluyor.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
3 Ekim 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
2 Ekim 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
1 Ekim 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
30 Eylül 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
29 Eylül 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
28 Eylül 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

ALIŞVERİŞ
Edirne Alışveriş Rehberi
Edirne Alışveriş Rehberi
07.12.2021
2229