20 Şubat 2023
411
ABONE OL

Su Yalıtımı Nedir? Su Yalıtım Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

Su yalıtımı hem para hem de zamandan tasarruf etmek amacı ile tercih edilir. Dolayısıyla yüzeyin zaman testinden geçtiğinden emin olmak için uzman su yalıtım hizmetlerinden yararlanmak avantajlı olabilir.

Su Yalıtımı Nedir? Su Yalıtım Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

Bu durum, yüzeyin kesinlikle sudan zarar görmeyeceğini ve sızdırmazlık sürekliliğini garanti eder. Peki, su yalıtımı nasıl yapılır, su yalıtım sistemleri nerelerde kullanılır?

Su Yalıtımı Nedir?

Su yalıtımı, suya dayanıklı ya da su geçirmez, sudan etkilenmeyen ya da belirtilen şartlar altında su girişine karşı direnç gösteren nesnenin tanımıdır. Bir ürünün sudan alabileceği zarara karşı dayanıklı hale getirildiği yönteme su yalıtımı denir. Su, bina yapılarının pek çok bölümüne girer ya da kaçar. Su yalıtımı bu bölümleri muhafaza etmek için tasarlanmış bariyer oluşumudur.

Binalara nüfuz eden su, binaların taşıyıcı bölümlerinde bulunan demirlerin paslanmasına, buna bağlı olarak da taşıma kapasitesinin düşmesine sebep olur. Su, betonun çatlamasına ve çürümesine sebebiyet verir. Su yalıtımı uygulaması, binanın güvenliğini sağlar. Aynı zamanda küf ve bakteri oluşumunu, suyun çatılardan ya da tavanlardan damlamasını engelleyerek konforlu ve sağlıklı alanlar oluşturur.

Yapıların uzun ömürlü olması, sağlıklı, güvenilir ve konforlu bir bölge sağlaması için iç ve dış faktörlere karşı doğru bir şekilde muhafaza edilmesi gerekir. İç ve dış faktörlerden korunabilmenin en etkili yolu da su yalıtımıdır. Bir uzmanlık dalı olan su yalıtımının ana unsurlarının ana ögeleri nitelikli su izolasyon malzemeleri, doğru detay ve sağlıklı uygulamadır.

Binalarda su yalıtımı, suyun nasıl bir şiddette, hangi durumda ve nereden gelirse gelsin yapı kabuğundan içeri girerek yapı elemanlarına, bundan dolayı da yapıya zarar vermesini engellemek için yapılır. Suyun binalardaki gaz veya sıvı halinde bulunması, yıpranmaların ve zararlı etkilerin en önemli sebebidir.

Dış cephe mantolama uygulaması olan yapılarda, bütün dış cephe ısı yalıtımı yapıldığı kadar su yalıtımı da yapılmalıdır. Su yalıtımı için dış cephelerde suyun şiddetine karşı koyabilecek su yalıtım boyaları uygulanması gerekir. Su yalıtımı uygulaması yapılmayan binalarda ısı yalıtımı tam anlamı ile randıman vermediği görülür. Bu sebeple ısı yalıtımı yapılmadan önce su yalıtımının yapılması büyük faydalar sağlar.

Su Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Su yalıtım sistemleri, mevcut duruma en uygun şekilde kullanılır. Teknolojiye bağımlı olmayan fiziki şartlar, her daim tam anlamı ile başarılı su yalıtımı sağlamaz. Örnek olarak eski yapılarda yan yapıların varlığı, sonradan müdahaleler, bölgenin zemin yapısı gibi sebepler ile temel yalıtım sağlıklı olmayabilir. Su yalıtım uygulamasının yapılacağı yer özellikle görülüp çözüm üretilmelidir. Her binanın probleminin çözümü için doktor sıfatı ile yapı incelenmelidir.

Su Yalıtım Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

Sağlıklı bir su yalıtımı yapının tüm elemanlarını kapsamalıdır.

 • Zemine oturan table betonları,
 • Temeller,
 • Toprak ile temas eden duvarlar,
 • Ampatmanlar,
 • Pencere kenarları,
 • Teras ve balkonlar,
 • Su basman kotları,
 • Çatılar,
 • Dış duvarlar,
 • Su depoları,
 • Havuzlar,
 • Gizli dereler,
 • Tuvalet ve banyo gibi ıslak hacimler
 • Binaların soğuk genleşme derzleri gibi bölümler için su yalıtım sistemleri kullanılır.

Su izolasyonu hakkında bilgi almak için https://www.polinkimya.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
7 Aralık 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
6 Aralık 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
5 Aralık 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
4 Aralık 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
3 Aralık 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

ADVERTISEMENT
Kartal Sanal Ofis
Kartal Sanal Ofis
20.02.2023
120
ADVERTISEMENT
iPhone Anakart Değişimi
iPhone Anakart Değişimi
20.02.2023
174