11 Nisan 2022
148
ABONE OL

Sığırlarda Tırnak Bakımı ve Tırnak Kesimi

Sığırlarda tırnak bakımı ve tırnak kesimi merak edilen konular arasındadır.

Sığırlarda Tırnak Bakımı ve Tırnak Kesimi

Hayvanlarda genetik olarak tırnak uzaması meydana gelir. Tırnakların uzamasında beslenme, rutin bakım, ahırın şartları ve zemin oldukça önemli rol oynar. Bunun için özellikle kış aylarında ahırda beslenen hayvanlarda tırnak uzaması sıklıkla görülen durumlar arasında yer alır.

Ahırda beslenen hayvanlar doğal gezinmeden ve beslenmeden uzak kalacağından dolayı uzamanın yanı sıra tırnaklarda aşınma meydana gelebilir. Bu da ahır hayvanlarının tırnak bakım ve kesimine daha fazla önem vermeyi gerektirmektedir.

Büyükbaş hayvanlarda tırnak bakımı sağlık açısından çok önemlidir. Tırnaklar aşınmaya bağlı olarak bozulursa bu durumda hayvanlarda topallık ve başka hastalıkların görülmesi de normaldir.

İneklerde Tırnak Bakımı

İneklerde tırnak bakımı gerekli zamanlarda ve gerekli şekillerde yapılmadığında ekonomik olarak da büyük kayıp yaşanabilir. Tırnak bakımı düzenli olarak yapılmayan hayvan zaman içinde kilo kaybı yaşamaya başlar, bu da hayvanın süt veriminin düşmesine ve erkenden damızlıktan ayrılmasına neden olur.

Sığırlarda tırnak kesimi özellikle ahır hayvanlarında çok önemlidir. Zahmetsiz olan bu işlem için hayvanların haftalık periyotlarla kontrol edilmesi ve tırnaklarının kesilmesi yeterli olacaktır. Hayvanların tırnak kontrollerinin yapılması aynı zamanda meradan ahıra alınan hayvanların tırnak aralarında sıkışabilecek sert ve yabancı cisimlerinde fark edilmesini sağlayacaktır.

Boğalarda Tırnak Kesimi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Boğalarda tırnakların kesimi yılda 3 veya 4 kez yapılabilir. Bu süreyi belirleyen hayvanın ayak sağlığı aşım kabiliyetidir. Ancak kesim sayısının yılda az olması hayvanın tırnaklarının kontrolünün ayda bir yapılmasını gerektirmez. İster boğa olsun ister inek olsun düzenli bakım hayvanın sağlıklı kalmasını sağlayacaktır.

Büyükbaş Tırnak Kesim Aletleri

Büyükbaş tırnak kesim aletleri, birbirinden farklıdır. Örneğin; tırnakların uç ve yüzey kısımları tırnak kerpeteni ile alınır. Sonrasında ise tırnak makası kullanılarak fazlalıkların alınması sağlanır.

Tırnak keserken kökten değil biraz uzun bırakılması faydalı olacaktır. Aşırı kesim sonrasında canlı dokuya zarar verileceği için hayvanın rahatsız olmasına ve enfeksiyona neden olunabilir. Enfeksiyon büyükbaş bir hayvan için ölümcül bir tehlike olabilir.

Süt ineklerinde ve besilik danalarda tırnak bakım sürelerinin daha kısa olması gerekir. Hayvanın bulunduğu ahıra ve tırnakların durumuna göre 6 ayda bir bakım idealdir.

Anadolu Hayvancılık, yurt dışından damızlık boğa ve koç sperması, buzağı maması, veteriner ekipmanları ve suni tohumlama ekipmanları ithalatı gerçekleştirmektedir. Anadolu Hayvancılık hakkında detaylı bilgi almak için https://anadoluhayvancilik.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

0 Yorum

Benzer İçerikler