02 Aralık 2022
477
ABONE OL

Pamuk Tohumu Küspesi Nedir? Pamuk Küspesi Ne İşe Yarar?

Pamuk tohumu küspesi, pamuk üzerindeki elyafın alınmasıyla geriye kalan bölümden yağın çıkarılması sonucunda elde edilen ham maddeye verilen isimdir.

Pamuk Tohumu Küspesi Nedir? Pamuk Küspesi Ne İşe Yarar?

Pamuk küspesi hayvanlarda yem olarak kullanılır. Büyük ve küçükbaş hayvanların tüketmesi faydalı olan bu yemin içeriğindeki protein ve vitamin miktarı oldukça yüksektir.

Besi hayvanlarının besin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için verilen bazı yem türleri vardır. Pamuk küspesi de bunlardan bir tanesidir. Özellikle çiftlik hayvanlarında sıkça kullanılır.

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi pamuğun elyafının alındıktan sonra geriye kalan bölümündeki yağın çıkarılmasıyla üretilen bu yem, hayvanların etlerinin ve sütlerinin verimlerini artırır. Dolayısıyla pamuk küspesi süt yapar mı? Sorusuna yanıt olarak evet diyebiliriz.

Pamuk Küspesi Faydaları

Pamuk küspesi faydaları oldukça fazladır. Üretim esnasında yüksek sıcaklık kullanıldığından dolayı içeriğindeki bakteri, virüs, mikrop ve toksik maddeler yok edilir. Üretim ısısının yüksek olmasına rağmen içeriğindeki vitamin ve protein değerlerini kaybetmez. Pamuk küspesi besin değeri %26-28 protein, %23 selüloz ve %7 oranında yağ şeklindedir.

İçeriğinde herhangi bir katkı maddesi bulunmuyor olmasından dolayı diğer yemlerle karıştırılarak da kullanılabilir.

Besi hayvanlarına pamuk küspesi verilirken miktarda önemlidir. Buna göre hayvanın cinsi ve ırkı verilecek olan miktarda belirleyici rol oynar. Genel olarak konuştuğumuzda ise hayvana günde en fazla 1 kg şeklinde verilmelidir. Bunun üzerinde verilmesi sağlıklı olmayacaktır.

Pamuk Küspesi Besi Hayvana Nasıl Verilir?

Küspe hayvanlara farklı besinlerle de karıştırılarak verilebilir. Örneğin sığırlarda kuru ya da ıslak olacak şekilde verilebilir. Kuru küspe miktarı bir hayvanın ağırlığına göre belirlenmelidir.

Küspe Nasıl Elde Ediliyor?

Pamuk elyafının yağı çıkarıldıktan sonra arta kalan bir posa vardır. Çok geniş bir kullanım alanına sahip olan küspe, yem olarak kullanıldığı gibi aynı zamanda gübre veya yakacak şeklinde de kullanılmaktadır.

Pamuk Küspesi Nasıl Hazırlanır?

Pamuk küspesi hazırlanırken tohum içinde bulunan kozaların, odunların ve sağların temizlenmesi gerekir. Yapılacak olan işlemle birlikte pamuk üzerindeki elyaf alınıp temiz çekirdek kırma işlemine geçilir ve sonrasında yüksek ısıda pişirme ve presleme uygulaması yapılarak üretim sağlanmış olur.

Pamuk küspesi hakkında bilgi almak için https://vamostarim.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
30 Mayıs 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
29 Mayıs 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
28 Mayıs 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
27 Mayıs 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
26 Mayıs 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler