01 Ağustos 2022
151
ABONE OL

Alüminyum Kompozit Panel Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Alüminyum kompozit panel, polietilen olarak bilinen maddenin her iki yüzeyinin alüminyum levha ile kaplanmasından oluşan yapı malzemesidir.

Alüminyum Kompozit Panel Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Alüminyum kompozit metal, yapı malzemeleri arasında son derece kullanışlı ve yaygın bir üründür. Alüminyum kompozit panel günümüzde reklam, tanıtım ve dekoratif amaçlı uygulamaların yanı sıra bina cephe giydirmeleri gibi birçok alanda yaygın olarak tercih edilmektedir.

Marine kontrplak, doğal ahşap kaplama ve alüminyum kaplama gibi farklı malzemeler ile kaplanabilen kompozit paneller genellikle alüminyum malzemelerden üretilmektedir. Alüminyum kompozitin her iki yüzeyi de 0,30 mm, 0,50 mm ve 0,21 mm gibi çeşitli kalınlıklarda bulunmaktadır. Farklı çeşitleri sebebiyle yoğun olarak tercih edilen kompozit paneller tamamen çevre dostu polietilenden üretilmektedir.

Alüminyum Kompozit Panel Özellikleri

Alüminyum kompozit panel özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Son derece dayanıklı ve uzun ömürlüdür.
  • Diğer cephe kaplama malzemelerine kıyasla daha hafif bir yapısı vardır.
  • Çevreye duyarlı bir malzemedir.
  • Yüzeyi düzgündür. Darbelere ve kırılmalara karşı dayanıklıdır.
  • İşlenmesi kolaydır.
  • Esnektir ve kolay şekil alır.
  • Temizliği ve bakımı kolaydır.
  • Geniş renk seçeneği mevcuttur.
  • Korozyona karşı dayanıklıdır.

Alüminyum Kompozit Panel Avantajları

Alüminyum kompozit panelin avantajları, son derece dayanıklı ve hafif olmasıdır. Sağlam yapısı sayesinde uzun yıllar kullanılabilen bu paneller, esnek olması nedeniyle kolay şekillendirilebilir. Doğa koşullarına ve darbelere karşı dayanıklıdır. Ayrıca ısı ve ses yalıtımı da sağlayan kompozit paneller korozyona karşı dirençli olması nedeniyle yaygın olarak tercih edilir.

Alüminyum kompozit paneller farklı renk seçenekleri ile her ortam ve konsepte rahatlıkla uyar. Özel renk ve ölçülerde üretilmesi mümkündür. Ayrıca, bileşiminde bulunan tüm malzemelerin geri dönüşümü mümkündür. Alüminyum kompozit panelin çevreye zararı yoktur.

Alüminyum Kompozit Panel Kullanım Alanları

Alüminyum kompozit paneller ileri teknoloji ile üretilen ve en çok tercih edilen yapı malzemeleri arasındadır. Modern mimaride rahatlıkla kullanılabilen yapı elemanı olan alüminyum paneller, iç ve dış mekanlarda kullanılabilir. Her türlü yapı ve konstrüksiyonda kullanılabilen alüminyum kompozit paneller binaların modern bir görünüm elde etmesini sağlar. Yeni yapılan binalarda dekoratif olarak kullanılan paneller, binaların daha şık ve estetik görünmesine yardımcı olur. 

Banka, otel, alışveriş merkezi ve metro istasyonları gibi alanlarda kullanımının yanı sıra dış mekanlarda bina cephe giydirmede yoğun olarak tercih edilir. Kompozit paneller ayrıca dekorasyonda ve reklam panolarında da sıklıkla kullanılır.

Alüminyum Kompozit Panel Nasıl Üretilir?

Alüminyum kompozit panel, ergiyik halde polietilen dolgu malzemesi, kalıp içerisinde ise alt ve üst yüzeyi polimer yapıştırıcı ile birleşerek homojen şekilde dağılır. Üst ve alt alüminyum levha, polietilen ve yapıştırıcının belli basınç, sıcaklık ve kuvvet altında birleşmesi neticesinde kompozit malzeme ilk şeklini alır. Kompozit panel kalınlığı ayarlanarak üretime devam edilir.

Alüminyum profil ve kompozit paneller hakkında bilgi almak için https://www.sistemal.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

0 Yorum

Benzer İçerikler