03 Ekim 2022
189
ABONE OL

AG Kompanzasyon ve Harmonik Filtreler Nedir?

AG Kompanzasyon panosu, harmonik kirlilik seviyesinin ve yük değişim hızının az olduğu yerlerde kullanılmaktadır.

AG Kompanzasyon ve Harmonik Filtreler Nedir?

Alçak gerilim (AG) kompanzasyon panosu sayesinde sistem kurulum maliyeti azaltılır. Bu şekilde tasarlanmasının nedeni ise reaktif enerjinin düşürülerek aktif güç kullanımının kapasite açısından daha fazla olmasıdır.

Kompanzasyon işlemi sayesinde akım ve gerilim arasındaki faz farkı en küçük açıya çekilir ve bu sayede işletmelerin elektrik sistemlerine zararı olan reaktif gücün minimize edilmesi sağlanmış olur. Teknik olarak açıklayacak olursak Cosϕ açısının düzeltilerek güç faktörünün 1 olması şeklinde ifade edilebilir.

Kompanzasyon Panosu Neden Gereklidir?

Bir işletmedeki elektrik kalitesi ne kadar iyi olursa enerji akışı da o kadar hızlı sağlanmış olur. Bu sayede işletme ve sanayi kuruluşlarındaki hassas cihazların arızalanma ihtimali düşürülmüş olur. Yoğun elektrikle çalışan işletmeler için bir cihazın ya da makinenin durmuş olması demek aynı zamanda üretimin durmuş olması demektir ve bu da istenmeyen bir durumdur. AG Kompanzasyon sayesinde faz farkı minimize edildiği için işletmeler sorun yaşamazlar.

AG Kompanzasyon ve Harmonik Filtreler

Bazı cihazlar şebekeden doğrudan elektriği çekerken bazıları ise bunu yapmaz. Şebekeden doğrudan elektriği kullanmayan cihazlar harmonik akımları çekerler. Örneğin; kaynak makineleri, otomasyon sistemleri, güç kaynakları ve bilgisayar gibi sayabileceğimiz pek çok ofis cihazı. Bu cihazların doğrudan şebekeden elektrik çekmemesinin elbette nedeni vardır. Bu nedenle tasarım itibariyle harmonik akım kullanırlar. Harmonik akımlar ise şebeke empedansıyla kompanzasyon panosundaki kondansatörlerde sönümsüz salınım devresi oluşturabilir. Bu durumun yaşanmaması içinde harmonik filtreler kullanılır.

Harmonik filtrelerin kullanım alanları enerji üretim santralleri, demir çelik üretim tesisleri, sanayi tesisleri gibi sayılabilir. Eğer bu işletmelerde filtre sistemi kullanılmazsa bu durumda gerilim kayıpları yaşanacağından dolayı işletmenin verimliliğini düşürür ve beraberinde tesisin güvenliğini de riske atmış olur.

AG Kompanzasyon sistemleri sayesinde yükün talep etmiş olduğu endüktif reaktif güç yasal sınırlara çekilmiş olur ve bu sayede trafodan istenilen enerjinin düşürülmesiyle birlikte aktif güç kullanım kapasitesi artırılabilir.

AR Elektrik olarak AG kompanzasyon ve harmonik filtreleri müşteri ihtiyaçlarına uygun olarak tasarlayıp üretmektedir. Kompanzasyon pano ve diğer hizmetler hakkında bilgi almak için https://www.arelektrik.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
8 Şubat 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
7 Şubat 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
6 Şubat 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
5 Şubat 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
4 Şubat 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

ADVERTISEMENT
AG Kompanzasyon ve Harmonik Filtreler Nedir?